Przyszła mama u dentysty

W Dentical Center Wilanów wyjątkową opieką otaczamy kobiety w ciąży oraz te, które dopiero planują zostać mamą. Zwracamy szczególną uwagę na fakt, że zdrowe zęby u przyszłej mamy mają ogromny wpływ na zdrowie dziecka.

 

Istotne jest, by planując zajście w ciążę zadbać o zdrowie całego organizmu, w tym zębów. Okres ciąży powinien zapewnić spokój i mamie i dziecku, dlatego wskazane jest, by zęby były zdrowe przed ciążą. Wtedy lekarz ma możliwość wykonania niezbędnych zdjęć rtg, które są przy większości zabiegów nieodzowne. Na wizycie stomatolog może wykonać zdjęcie pantomograficzne, dzięki któremu można ocenić aktualny stan zębów i przewidzieć ewentualne zmiany, jakie mogą nastąpić w najbliższym czasie. Aktualne zdjęcie pantomograficzne może być potrzebne, gdy nastąpi potrzeba leczenia podczas ciąży, kiedy nie powinno się wykonywać żadnych zdjęć rtg.

Wyleczenie próchnicy i stanów zapalnych przed zajściem w ciążę chroni w przyszłości nienarodzone jeszcze dziecko przed bakteriami oraz ewentualnym stresem podczas leczenia mamy.

Co kobieta, która jest w ciąży powinna wiedzieć o swoich zębach i wizytach w gabinecie stomatologicznym?

Ciąża to stan, kiedy w organizmie przyszłej mamy zachodzą różne zmiany, które mogą mieć wpływ na zęby. Pierwszemu okresowi ciąży często towarzyszą mdłości, wymioty oraz wzmożone wydzielanie śliny o kwaśnym pH. Jest to czas kiedy zęby kobiety są narażone na kwasy, które niszczą szkliwo zębów i prowadzą do próchnicy. Postępujące zmiany hormonalne mogą powodować stany zapalne dziąseł, które często bardziej krwawią i są rozrośnięte, a zalegające resztki jedzenia mogą prowadzić do próchnicy zębów.

Ważne jest wtedy bardziej dbać o zęby, częściej płukać wodą i dokładnie je myć oraz systematycznie odwiedzać swojego lekarza, by monitorować stan zębów. Jeżeli konieczne jest leczenie zębów u kobiety w ciąży, najbezpieczniejszym okresem jest drugi trymestr ciąży. Najważniejsze jest dobre nastawienie. Pozostawienie chorych zębów lub stres towarzyszący wizycie może mieć gorsze skutki na dziecko niż samo leczenie. W Dentical Center Wilanów stawiamy na to, by wizyty przebiegały w miłej atmosferze, bezboleśnie przy zastosowaniu znieczuleń odpowiednich dla kobiet w ciąży.

© 2021 DenticalCenter.pl

Back to top