Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób przyzębia. Zdrowe dziąsła, kość i błona śluzowa gwarantują utrzymanie zębów przez długie lata.

 

Przyczynami chorób dziąseł i przyzębia są głównie: bakterie, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niewłaściwe odżywianie, urazy zgryzowe, nałogi, choroby ogólne, przyjmowanie niektórych leków, zmiany hormonalne czy stres.

Pierwsze zauważalne objawy to zaczerwienie, opuchnięcie i krwawienie dziąseł. Czasami pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Następuje zapalenie dziąseł.

Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb, między innymi kość, w której jest umocowany.

Gdy już do niego doszło, potrzebna jest szybka interwencja lekarza specjalisty – periodontologa. W tym momencie ważna jest diagnostyka: badanie oraz zdjęcia rtg. Specjalistyczne zabiegi oczyszczające (kiretaże), regenerujące i odbudowujące są w stanie zahamować postęp choroby oraz często zapobiec utracie zębów.

Przebieg choroby nie jest jednakowy u każdego i zależy od wielu czynników, jak ogólny stan zdrowia czy choroby, które nieleczone mogą bardzo nasilać postęp zapalenia dziąseł i przyzębia. Z drugiej strony choroby przyzębia mogą nasilać postęp chorób ogólnych jak cukrzyca czy choroby serca.

W Dentical Center Wilanów nasz lekarz periodontolog odpowie na każde pytanie związane z chorobami dziąseł i przyzębia.

© 2021 DenticalCenter.pl

Back to top