Leczenie kanałowe gwarantuje w większości przypadków utrzymanie zęba przez dlugie lata bez konieczności usuwania go.
Leczenie endodontyczne stosowane jest w sytuacji, kiedy ząb obumarł lub znajduje się w stanie zapalnym. Polega ono na oczyszczeniu kanału zęba z resztek obumarłej miazgi oraz bakterii lub w sytuacji powtórnego leczenia na udrożnieniu kanału ze starych materiałów wypełniających i cementów.
Leczenie kanałowe wykonywane jest standardowo w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg, kojarzony kiedyś z bólem jest bezbolesny.
Skomplikowanie anatomii zęba i systemu kanałów powoduje dużo trudności w leczeniu endodontycznym zębów. Podstawą do precyzyjnego leczenia jest dobra widoczność i dostęp do kanałów. Mikroskop stomatologiczny zapewnia nawet 25 krotne czy 40 krotne powiększenie, dzięki czemu możliwe jest odnalezienie dodatkowych kanałów, usuwanie złamanych w przeszłości narzędzi oraz udrożnienie zarośniętych lub „zapchanych” kanałów.
Podstawą powodzenia leczenia endodontycznego (kanałowego) jest praca w warunkach aseptycznych bez dostępu śliny i bakterii znajdujących się w jamie ustnej pacjenta. Przyrządem do takiej pracy jest koferdam kolorowa guma, którą zakłada się na leczony ząb przy pomocy specjalnej klamry. Założenie koferdamu nie jest trudne i nie powoduje znacznego dyskomfortu u pacjenta. Zalety koferdamu są nieocenione. Zabezpiecza on zęba przed dostępem bakterii z zewnątrz oraz zabezpiecza pacjenta przed przedostaniem się do jamy ustnej instrumentów oraz płynów, stosowanych do udrażniania i dezynfekcji kanału korzeniowego. Koferdam zapewnia suchość, dobrą widoczność oraz zwiększa kontrast pola zabiegowego, dzięki czemu lekarz lepiej widzi i precyzyjniej może leczyć.
Alternatywą do tradycyjnych narzędzi oraz sposobów dezynfekcji kanału są ultradźwięki. Służą do udrażniania kanałów ze starych materiałów i cementów. W powiększeniu mikroskopu możemy precyzyjnie nakierować narzędzie ultradźwiękowe, tak by nie uszkadzać ścian kanału. Dodatkową zaletą ultradźwięków w nowoczesnej stomatologii jest ich rola w płukaniu systemu korzeniowego .Płyny dezynfekujące aktywowane ultradźwiękami, mogą przedostać się w każdą szczelinę i zakamarek kanału. Użycie ultradźwięków daje lepsze wyniki leczenia.
Służy do dokładnego zmierzenia długości kanału. Dzięki niemu lekarz wie, do którego miejsca musi opracować a następnie wypełnić kanał.
© 2021 DenticalCenter.pl